Beyaz eşya Manşet

Vestel Beyaz Eşya yatırım kararı aldı: Kapasite yüzde 52 artacak; 160 milyon Euro harcanacak…

Vestel Beyaz Eşya yatırım kararını duyurdu. İşte detaylar…

Vestel Beyaz Eşya yatırım ile kapasitesini artıracak. Manisa’daki Vestel City’de gerçekleştirilecek, ana ürün gruplarını kapsayacak ve üç yıl içinde kademeli olarak devreye alınacak yatırımlarla şirketin üretim kapasitesinin 2023 yılı sonuna kadar yüzde 52 oranında artırılması planlanıyor. Amaç, yurt içi ve yurt dışı pazarlarda önümüzdeki dönemde iş hacminde beklenen büyümeyi karşılamak…

Vestel Beyaz Eşya yatırım ile büyüyecek.

Yatırım programının toplam tutarı 160 milyon Euro. Şirket, yatırımın özkaynak ve orta/uzun vadeli proje finansmanı kredileri ile finanse edileceğini duyurdu. Yatırım için vergi indirimi, gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası gibi yatırım teşviklerinden yararlanacak.

2020’de çok yüksek büyüme yakalamıştı

Vestel Beyaz Eşya 2020’de kar patlaması yaşamıştı. Ak Yatırım hissede hedef fiyatı 60 TL’ye yükseltmişti.

Şirket dördüncü çeyrekte piyasa 521 milyon TL olan piyasa beklentisinin oldukça üzerinde 621.4 milyon TL net kar açıkladı. Net kar yıllık bazda yüzde yüzde 406 artarken, çeyreksel bazda ise yüzde 73 yükseldi. Net satışlar 3,366 milyon TL olarak açıklandı ve geçen senenin aynı dönemine göre yüzde yüzde 71 arttı. 

Vestel Beyaz’ın dördüncü çeyrek’de yurt içi satış gelirleri 110 yüzde  artış gösterirken yurtdışı satışları yüzde 63 arttı. Böylece toplam satışları yıllık bazda 71 artış gösterdi. 

Şirketin yurtdışı satışları, dolar bazında, yüzde 20 artış kaydetti ve net satışlardaki payı yüzde 81 oldu. 

Şirket, dördüncü çeyrekte 727 milyon TL FAVÖK açıkladı ve bu rakam geçen senenin aynı dönemine göre yüzde yüzde 203 artış gösterdi. Açıklanan FAVÖK rakamı piyasa beklentisi olan 629 milyon TL’nin üzerinde.

Ekonomy.TV

ÖZGÜR HABER, HÜR YORUM

İlgili yazılar