Hisse önerileri Elektronik Manşet

Vestel hedef fiyat bilançoyla yenilendi; Halk Yatırım: 37 TL. Ziraat Yatırım: 31 TL

Vestel hedef fiyat analizleri 2020 4. çeyrek bilançosuyla yenilendi.

Vestel hedef fiyat için öngörüler 2020’nin dördüncü çeyreğine ilişkin parlak bilanço sonrası yenileniyor… Vestel Elektronik (VESTL) yılın son çeyreğinde 800 milyon TL net kar elde ettiğini duyurdu. Şirket geçen yılın aynı döneminde ise 75 milyon TL net kar açıklamıştı. 2020’nin 4. çeyreğine ilişkin açıklanan net kar rakamı piyasadaki ortalama net kar beklentisi olan 535 milyon TL ’nin üzerinde gerçekleşmiş oldu. 

Yüzde 71 Avrupa’ya

Vestel Elektronik, 2020’nin dördüncü çeyreğinde çift haneli yurtiçi ve yurtdışı beyaz eşya satış büyümesine bağlı olarak toplam satış gelirlerini yıllık bazda yüzde 48 artarak 7,638 milyon TL’ye yükseltti. Vestel, 2020’nin dördüncü çeyreğinde gelirlerinin yüzde 71’ini Avrupa’ya yaptığı satışlardan, yüzde 22’sini yurtiçi satışlarından, yüzde 7’lik kısmını ise diğer ülkelere yaptığı satışlardan elde etti.

Vestel hedef fiyat bilançoyla yenilendi; Halk Yatırım: 37 TL. Ziraat Yatırım: 31 TL

Net kar nasıl arttı?

FAVÖK marjı da yıllık bazda 230 baz puanlık artışla yüzde 15,6 seviyesinde gerçekleşti. Şirket, 2020’nin dördüncü çeyreğinde 231 milyon TL net finansman gideri kaydetmesine rağmen esas faaliyet karındaki güçlü yükseliş sayesinde net kar rakamını yüzde 357 arttırarak 800 milyon TL seviyesine ulaştırdı.

Borç arttı

2019 yılı sonunda 5,415 milyon TL olan net borç rakamı 2020 yılında 5,613 milyon TL seviyesine yükseldi.

Hisse yorumları

Vakıf Yatırım

“Yorum: Son üç ayda endeksten %24 pozitif ayrışan şirket hisseleri, son bir aylık periyotta ise endeksten %2,7 pozitif ayrıştı. Net karın beklentileri aşması yanı sıra beyaz eşya segmentinde iç pazar ve ihracat tarafındaki güçlü seyrin devamı, TV tarafında ise ihracat tarafındaki pozitif görünüme bağlı olarak, pozitif hisse performansının devamını bekliyoruz. Vestel Elektronik için 27,15 TL seviyesindeki hedef fiyatımızı 31,00 TL seviyesine yükseltirken, kısa vadeli ‘Endeksin Üzerinde Getiri’, uzun vadeli ‘TUT’ önerilerimizi koruyoruz.”

Halk Yatırım

“Tavsiyemizi AL olarak sürdürüyoruz. Son çeyrek finansal sonuçlarının beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi dolayısıyla etkisinin ‘pozitif’ olacağını düşünüyoruz. Sonuçların ardından modelimizde güncellemeye gidiyoruz. Net borç pozisyonunu güncellememiz ve İNA değerlememizi 1 yıl ileri taşımamıza ek olarak beyaz eşya segmentinde planlanan kapasite artırım yatırımını değerlememize yansıtmamız ve tahminlerimizdeki yukarı yönlü revizyon neticesinde, Vestel Elektronik için 12- aylık hedef fiyatımızı 28,50 TL’den 37,00 TL’ye yükseltiyor; AL tavsiyemizi sürdürüyoruz.”

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar