Makro Manşet

VW’nin milyar dolarlık yatırımı olmadı, Ankara umudunu küçük yatırımlara bağladı

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu, Türkiye’ye yatırım kararı almış toplam 52 projenin bulunduğunu, bu projelerin toplam yatırım bedelinin yaklaşık 4 milyar dolar, taahhüt edilen istihdamının ise 10 bin 500 civarında olduğunu söyledi.

Dünya’nın haberine göre Dağlıoğlu, projelerin ABD, Almanya, Türkiye, İspanya, Hollanda ve Hindistan başta olmak üzere 17 farklı ülkeden geldiğini belirterek, “Projeler yatırım değerine göre kimya ürünleri, demir çelik ve diğer metaller, enerji, motorlu taşıtlar ve ulaştırma araçları ile madencilik/taş ocakçılığı başta olmak üzere 18 farklı sektörden oluşuyor. Projelerin 36’sı sıfırdan yatırım, kalan 16’sı ise genişleme yatırımı” dedi. Dağlıoğlu, 2021 ve 2022’de çok güzel haberler geleceğini savundu.

Yatırım başına 76 milyon dolar

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin sözünü ettiği 4 milyar dolarlık toplam 52 yatırım, proje başına 76 milyon dolarlık yatırım anlamına geliyor. Volkswagen’in Manisa’ya yapmayı planladığı 1.4 milyar Euro’luk yatırımın hayata geçmesi için çok çabalayan Ankara’nın, Alman şirket vazgeçince umudu küçük yabancı yatırım projelerine bağladığı anlaşılıyor…

İlgili yazılar