Makro Finans Manşet

Wells Fargo Türkiye raporu: En riskli ülke

Wells Fargo Türkiye raporu alarm zili çaldı.

Wells Fargo Türkiye raporunda döviz borcu uyarısı yer aldı. ABD’nin en büyük bankalarından Wells Fargo‘nun yayımladığı bir raporda, dış borç krizi riski en yüksek ülkelerin Arjantin, Şili, Endonezya, Venezuela ve Türkiye olduğu belirtildi.

Sözcü’nün haberine göre raporda, 2000 yılında yaklaşık 2 trilyon dolar olan Çin dahil 62 gelişmekte olan ülkenin toplam dış borç stokunun 2020 yılında 11 trilyon doları aşarak belirgin bir yükseliş eğilimi içinde olduğuna dikkat çekildi.

25 ülkenin dış borç krizi risklerini değerlendiren bir tablo da yayımlayan banka, Arjantin, Şili, Endonezya ve Venezuela ile birlikte Türkiye’yi de dış borç krizi en yüksek ülkeler arasında gösterdi.

Yakın zamanda gelişmekte olan ülkelerde bir dış borç krizi beklemediğini belirten banka, Türkiye’nin de aralarında yer aldığı 5 yüksek riskli ülkenin dış borç krizi yaşamasının düşük riskli ülkelere göre daha olası olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin ise 2020 sonu itibarıyla 450 milyar dolarlık dış borcu var. Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında en fazla dış borca sahip yedinci ülke. Ancak 2020 sonu itibarıyla Türkiye’de dış borcun milli gelire oranı yüzde 62,8 seviyesinde. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 1989 yılına kadar giden verilerindeki en yüksek oran, 2020’nin sonunda açıklanan rakam.

Türkiye, dış borç stoku en yüksek 10 ülke arasında dış borcu milli gelire oranla en yüksek ikinci ülke konumunda.

62 ülkede dış borcun milli gelire ortalaması yüzde 32,9, Çin hariç tutulduğunda 61 ülkede ise yüzde 46 olurken, Türkiye bu alanda ortalamanın belirgin şekilde üzerinde yer aldı.

Dış borç kırılganlığı en yüksek ülkeler tablosunda ilk sırayı Türkiye aldı. Tüm değerlendirme kategorilerinde yüksek riskli görülen tek ülke Türkiye oldu.

İlgili yazılar