Telekom Manşet

Xiaomi fabrikası üretime başlıyor

Xiaomi fabrikasının üretime başlayacağı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından açıklandı.

Xiaomi fabrikası üretime geçiyor. Bakan Varank, Xiaomi’nin Türkiye’deki fabrikası konusunda, “Önümüzdeki aydan itibaren bu fabrikada üretilen telefonlar Türkiye’de satılmaya başlanacak.” dedi.

Dünya’nın haberine göre Çinli teknoloji şirketi Xiaomi’nin Türkiye’deki fabrikasını ziyaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, fabrikanın tam kapasiteyle üretime geçtiğinde 2 bin vatandaşın istihdam imkanı bulacağına dikkat çekti.

Xiaomi fabrikası üretime başlıyor

Özellikle global teknoloji firmalarının Türkiye’de akıllı telefon pazarına yatırım yapmaya başladıklarını belirten Varank, “Tüm Türkiye’nin aslında merakla beklediği bir husustan bahsediyoruz. Xiaomi telefonlarının üretildiği ve önümüzdeki dönemde üretileceği Avcılar’daki fabrikayı ziyaret ediyoruz. Bildiğiniz gibi, Xiaomi bir global teknoloji firması. Şu anda marka olarak dünyada en üst sıralara tırmanan, dünyanın en güçlü firmaları arasında yer alan Çin menşeili bir firma. İşte Xiaomi artık telefonlarını Türkiye’de üretmeye başlıyor.” açıklamasını yaptı.

Firmanın strateji olarak genelde partnerlerle ve ortaklarla üretim gerçekleştirdiğini aktaran Varank, Türkiye’de de üretici firma olarak Salcomp’un seçildiğini belirtti. Salcomp’un tüm dünyada teknoloji alanında üretim yapan çok önemli bir global marka olduğuna dikkati çeken Varank, “İşte bugün burada bulunduğumuz fabrika aslında 1975 yılında kurulmuş eski bir fabrika. Burayı satın aldılar. Burada gördüğünüz üzere modern bir şekilde fabrikayı yenilediler. 15 bin metrekarelik kapalı alanda üretim yapacaklar. Yaklaşık 7 bin 500 metrekarelik ‘temiz oda’ oluşturdular.” bilgilerini paylaştı.

İlgili yazılar