Telekom Manşet

Xiaomi fabrikası üretime başladı; 2 bin kişi istihdam edilecek

Xiaomi fabrikası Avcılar’da açıldı. 5 milyon adet akıllı telefon üretim kapasitesine sahip olan fabrika, 2 bin kişiye istihdam sağlayacak.

Xiaomi fabrikası üretime başladı… Dünya’nın haberine göre Çinli telefon şirketi Xiaomi‘nin Çinli ortağı Salcomp ile kurduğu fabrika ilk etapta giriş segmentindeki Redmi 9C modelini üretecek.

Xiaomi Türkiye Ülke Müdürü Vincent Chang, “Verdiğimiz tüm hizmetleri Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırmak için Mi Store’larımızın sayısını da 100’e ulaştırmayı hedefliyoruz” dedi. Salcomp Kıdemli Başkan Yardımcısı Travel Xue ise bu fabrikayla ilk yıl yaratılacak 200 milyon dolarlık katma değeri her yıl artıracaklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, fabrikanın açılış törenine gönderdiği mesajda, “Yıllık 10 milyonun üzerinde cep telefonu satışının gerçekleştiği; Avrupa, Rusya ve Ortadoğu pazarlarının birleşme noktası Türkiye, akıllı telefon üreticileri için bölgenin üretim üssü olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Xiaomi ve iş ortağı Salcomp’un yaklaşık 30 milyon dolarlık yatırımla, 14 bin metrekare arazi üzerinde kurduğu bu fabrika, yıllık 5 milyon üretim kapasitesiyle 2 bin kişiye de istihdam sağlayacak” dedi.

Xiaomi fabrikası üretime başladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank fabrikayı daha önce incelemişti…

İlgili yazılar