Borsa Manşet

Yakın izleme pazarı hisseleri için önemli uyarı: Borsa ücretlerini bile ödeyemiyorlar!

Yakın izleme pazarı hisseleri Taç Tarım, Atlantis Yatırım Holding, Egeli&Co Tarım, Egeli&Co Enerji, Egeli&Co Yatırım Holding için önemli bir uyarı geldi.

Yakın izleme pazarı hisseleri borsa kotasyon ücretlerini bile ödeyemiyor. Bu sözler Sabah yazarı Dilek Güngör’e ait. Güngör yazısında, Borsada yakın izleme pazarına alınan şirketlerin birçoğunun bırakın öz sermayesini güçlendirmeyi, borsa kotasyon ücretini bile ödeyemeyecek durumda olduğunu belirterek şöyle dedi:

Atla deve değil…

“Yanlış anlamayın, bu ücretler de atla deve değil… Piyasa değeri ve sermaye ile orantılı bir ücret ödeniyor. Bu, yüzbinde 5 oranında…
Rakamsal karşılığı, çoğunda 6-8 bin TL civarında bir rakam… Bu ücreti dahi ödeyemeyen şirketlerin çoğu zararda, fakat hisseleri uçuyor!
Misal, Taç Tarım, Atlantis Yatırım Holding, Egeli&Co Tarım, Egeli&Co Enerji, Egeli&Co Yatırım Holding ücretini ödemeyenlerden… Geçen yıl Borsa İstanbul, bunları açıkladı. Bir yılda Taç Tarım’da hisseler yüzde 877, Atlantis Yatırım Holding’de 359, Egeli&Co Tarım’da 1.121, Egeli&Co Enerji’de 518, Egeli&Co Yatırım Holding’de 605 artmış.”

Kazanırken ses yok…

Küçük yatırımcıların bu hisselerle ilgili devleti suçladığına dikkat çeken Güngör şöyle devam etti:
“Sonra bu şirketler borsadan atılınca ‘SPK nerede, BİST Yönetimi uyuyor mu’ diye feveran ediliyor. Düzenli büyüyen şirketlere yatırım yapmak yerine, sığ, bilançoları ekside olan firmalardan hisse alıyorlar. Kazanırken ses yok, hisseler düşünce suçlu devlet… Hani derler ya, yaprakları yerken kıtır kıtır, sapına gelince meee…
Yatırımcılar tüm uyarılara rağmen, Telegram ya da WhatsApp gruplarındaki manipülatörlerin eteğine takılıp, ellerindeki üç-beş kuruş parayı ‘hisseleri çok yükseliyor’ diye balıklama sağa sola yatırdıkça, tek bir mali tablo incelemedikçe daha çok mağdur olur! Benden söylemesi…”

Yakın izleme pazarı hisseleri için önemli uyarı: Borsa ücretlerini bile ödeyemiyorlar!

İlgili yazılar