Güncel Siyaset

Yandaş başkanların Albayrak’la imtihanı

T24 yazarı Mehmet Y. Yılmaz, her daim iktidarın yanında duran bazı iş dünyası kuruluşu başkanlarının, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası sonrasında yaptıkları açıklamaların çelişkilerine dikkat çekti.

Mehmet Y. Yılmaz şöyle yazdı:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomi, hukuk ve demokrasi alanında “seferberlik” başlattı.

18 yıldır niye başlatmamıştı ya da başlattıysa niye zaman içinde vazgeçmişti, bunu anlatmıyor tabii.

“Ekonomi yönetimini yeniden oluşturduk, hem sıkıntıları çözecek hem de bizi hedeflerimize ulaştıracak hamleleri süratle hayata geçireceğiz” sözleri de 18 yıldır Türkiye’yi tek başına yöneten “şahsına” ait.

Dileyelim ki dediklerini gerçekten yapsın.

Erdoğan, 11 Kasım günü “ekonomideki yeni dönemle ilgili” böyle açıklamalar yapınca “iş dünyasından tam destek” almış.

Önce kısaca bunlara göz atalım:

İTO Başkanı Şekip Avdagiç “bu açıklamaların beklenen atılımın köşe taşını oluşturacağını” söyledi.

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, “Merkez Bankası’nın itibarının korunmasını” olumlu bulmuş. Bu itibarın yıpranması nedeniyle “eskiyi” suçluyor.

DEİK Başkanı Nail Olpak, bu politikalarla Türk Lirası’na olan güvenin hızla artacağı kanaatinde.

TİM Başkanı İsmail Gülle, açıklamaları ihracatçılar olarak çok büyük memnuniyetle karşılamış, heyecanla onu anlatıyor.

MÜSİAD Başkanı Abdürrahim Kaan, bu seferberlik çağrısıyla ekonominin V tipi yükseleceğine inanmış.

ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın, artık rahat, 2023 hedeflerine böylece koşarak gidebileceğimizi düşünüyor.

İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarını, ekonomiye yapılmış bir aşı olarak görüyor.

Ne güzel değil mi?

Bu tipler, 29 Eylül 2020 günü, Berat Albayrak üç yıllık Yeni Ekonomi Programı’nı (YEP) açıkladıktan sonra da programı şöyle değerlendirmişlerdi:

TİM Başkanı İsmail Gülle: “YEP’i heyecanla karşıladık” dedikten sonra Albayrak’ın YEP’inin kendilerinin her zaman vurguladığı hedeflere yönelik olmasını alkışlıyor.

DEİK Başkanı Nail Olpak: “YEP, Türk iş dünyası ve özel sektörüne güven veren, makro ekonomik gerçeklere dayanan yeni bir yol haritası ortaya koyuyor.”

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu: “YEP’te ekonomideki durum ve küresel gelişmeler doğru tespit, teşhis edilerek gerçekçi tedbirler ve hedefler ortaya konulmuş.”

İTO Başkanı Şekib Avdagiç: “Ekonomimizin potansiyellerine uygun bir büyümenin hedeflendiği Programla, Türkiye’nin makro hedeflerine ve güncel sorunlarına yeni açılımlar getiriliyor.”

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan: “YEP’teki hedefler, sanayiciler olarak yıllardır üzerinde durduğumuz bazı temel yapısal konularla ilgili oluşturulmuş perspektif açısından umut verici. Bunlar bizim İSO olarak uzun zamandır savunduğumuz hedefler.”

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan: “Sorunların doğru bir şekilde tespit edildiğini ve gerçekçi tedbirlerin ortaya konulduğunu gördüğümüz Yeni Ekonomi Programı, ülkemizi 2023’e hazırlayacak bir yol haritası niteliğindedir.”

İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz: “Birçok gelişmiş ülkenin aksine 2020 yılını bugün açıklanan programda da öngörüldüğü gibi pozitif büyüme ile kapatacağımıza inanıyorum.”

ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın: “Yeni ekonomi paketi stratejik analizler içeren bir program olmuş. Enflasyonu ve cari fazlayı baskılayıcı bir program olacak. Yeni ekonomi paketi bu yönü ile sürdürülebilir büyümeyi hedefliyor.”

1,5 ayda nasıl bir fikri dönüşüm geçirmişler, insan hayret ediyor.

Bu durumları bana “patlıcanın değil, padişahın dalkavuğu” fıkrasını hatırlattı nedense.

İlgili yazılar