Altın Video

Yastık altındaki altın gerçeği

Türkiye’de yastık altında 310 milyar dolarlık altın olduğu tahmin ediliyor.

Ton olarak bakıldığında ise 5 bin tonluk bir yastık altı altın büyüklüğünden söz ediliyor. Hindistan nüfusunun yaklaşık 1,4 milyar kişiden oluştuğu düşünülürse; kişi başına yastık altında 17 gram altın düşüyor. Türkiye’de ise kişi başına yastık altı altın miktarı 60 gram olarak hesaplanıyor.

Altın yerli tasarruf sahiplerinin gözde yatırım araçlarından. Yastık altında yaklaşık 5 bin ton altının olduğu tahmin ediliyor. Ancak bu altınlardan sadece ‘değer artışı’ kazancı elde edilebiliyor. Bankalarda altın hesabı açanlar bunun yanında faiz kazancı da sağlıyor.

Bu ‘atıl’ kaynağın sisteme dahil edilmesi için son yıllarda bankacılık sektörü tarafında önemli adımlar atıldı. Son 10 yılda gelişen altın bankacılığı sayesinde sisteme 100 tondan fazla altın dahil oldu.

Faizden yararlanabilirsiniz

Yastık altında tutulan altınlardan sadece altında yaşanan değer artışı kadar kazanç sağlanabiliyor. Ancak yastık altındaki altınını bankaların altın hesaplarına yatıranlar hem altında yaşanacak olası değer artışından faydalanıyor hem de bankadaki altınlarıyla ek getiri elde edebiliyor. Bugün bankalar 1-6 ay vadeli altın hesaplarını ortalama yüzde 0.5 faiz veriyor.

Bu oran 6 ay-1 yıllık dönemler için yüzde 0.8’e çıkıyor. Dolayısıyla yastık altında tutulan yaklaşık 5 bin ton altın eğer bankalarda altın hesaplarında tutulsaydı altın yatırımcıları 1 yılda toplam 18.2 milyar TL faiz geliri elde edebilecekti. Faiz tutarı üzerinden yüzde 15 oranında stopaj kesintisi de hesaba katıldığında net getiri kaybı net 15.5 milyar TL.

Güvence kapsamında

Bankalar altın hesabı için genellikle minimum 10 gram limiti uyguluyor. Bu da yaklaşık 4 bin 500 TL’lik bir rakama denk geliyor. Bankalardaki altınlar ayrıca Tasarruf Mevduatı Sigortası kapsamında. Yani 150 bin TL’ye kadar olan altınlarınız devlet garantisinde.

İlgili yazılar