Yazılım Video

“Yazılımda eksiğimiz temel matematik bilgisi”

Burçin Sayın, 2001’den bu yana yazılım sektöründe çalışıyor. Yüksek lisans eğitimini ise İTÜ’de yazılım üzerine yapmış. Bununla birlikte, Burçin Sayın’ın yazılımcılığı çok çok eskiye dayanıyor. İlk yazılımını ilkokul beşinci sınıftayken yaptığını söylüyor. İlk yazılım, oynadığı oyunla ilgili bazı hesaplar yapan bir programmış. 

Sayın, “Bekar olsaydım muhtemelen yurtdışına giderdim ama eşimi ve çocuklarımı göz önünde bulundurduğumda çok çekici gelmedi” diyor.

Birçok arkadaşının yurtdışına gittiğini belirten Sayın, “Türkiye’den çok çok farklı değil’ diyeni çok duydum. Çünkü oralarda harcamalar ve gelir-gider dengesi çok farklı. Belki burasının üç-dört katı kazanıyorsunuz ama o kadar da harcıyorsunuz” diye konuşuyor.

Sayın şöyle devam ediyor:

“Türkiye’de yazılımcılar seviye olarak ortalarda. Bizde temel matematik bilgisi eksik. Çok severek yaptığımız bir şey değil matematik, belki de severek öğrenmiyoruz. Oysa yazılım ciddi bir yazılım bilgisi ister. Bilgisayarda görsel bir şey görürsünüz, onun arkasında bir matematik vardır. Onu anlamak konuya daha hakim olmanızı sağlar. Onu anlamadan da azimle yine yaparsanız ama bir zaman yerine belki beş zamanda yapabilirsiniz. Bu konuda bir Norveçli veya Alman yazılımcılara göre daha kötü olabiliriz ama dünyanın birçok ülkesine göre daha iyiyiz. Türkiye’deki yazılımcıların Avrupa’ya gidebiliyor olmasının sebebi zaten bu. Onları kara kaşları kara gözleri için almıyorlar.

Genç yazılımcılara matematik ve problem çözmeye kendilerini alıştırmalarını tavsiye ederim. Aynı zamanda okumak… Çünkü bizim işimizin önemli bir kısmı okumak. Yeni çıkan teknolojilerle ilgili sürekli okumanız, yeni çıkan yazılımları düzenli okumanız gerekiyor.”

İlgili yazılar