Gayrimenkul Havacılık Manşet

YDA İnşaat Arnavutluk projesi: Havalimanı ihalesi kazandı

YDA İnşaat Arnavutluk havalimanı projesini Dünya’dan Kerim Ülker yazdı.

YDA İnşaat Arnavutluk projesi: Havalimanı ihalesi kazandı… Arnavutluk’un Vlora şehrindeki yeni havalimanı projesini YDA İnşaat üstlendi.

Dünya’dan Kerim Ülker’in haberine göre Türk şirketleri Kolin, Cengiz ve Kalyon’un da ilgi gösterdiği fakat son anda çekildiği projede ihale süreci tamamlandı. Son dönemde aldığı projelerle adını duyuran YDA İnşaat, İsviçre merkezli Mabco Construction ve 2A Group ile birlikte projeyi üstlenecek.

Arnavutluk’un güneybatısında bulunan liman kenti Vlora’da yapılacak olan uluslararası havalimanının ihale bedeli ise 104 milyon Euro yani bugünkü kurla 1 milyar liranın üzerinde bir maliyetle inşa edilecek. 3.2 kilometrelik bir piste sahip olacak havalimanı, yılda 2 milyon yolcuya hizmet verecek. Proje hizmete girdikten sonraki 5 yıl sonrasında ise bu sayı 10 milyona çıkarılacak.

Vlora kenti ayrıca, Arnavutluk’ta uçak bakım hizmetleri sunan ilk şehir olacak. 14 ayda tamamlanması planlanan projeyi alan konsorsiyumun yüzde 48’i YDA İnşaat tarafından temsil edilecek. Yüzde 50’lik pay İsviçreli Mabco’da, yüzde 2’lik hisse ise A2 Group tarafından yürütülecek.

İlgili yazılar