Manşet Amerika piyasaları Finans

Yellen faiz açıklamasıyla piyasaları sarsınca çark etti

Yellen faiz artırımı gerektiğini söyledi. Sonra vazgeçti!

Yellen faiz açıklamasıyla piyasaları sarsınca çark etti… ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, devletin trilyonlarca dolar büyüklüğündeki yardım harcamalarının ABD ekonomisinde yarattığı hızlı toparlanmanın kontrol altında tutulması için faiz oranlarının bir miktar artırılmasının gerekebileceğini söyledi.

Foreks Haber’e göre Yellen, “Ekonomimizin aşırı ısınmadığından emin olmak için faiz oranlarının bir miktar yükselmesi gerekebilir. Ek harcamalar ekonominin büyüklüğü dikkate alındığında göreceli olarak küçük de görünse, faiz oranlarında çok ılımlı bir artışa neden olabilir” dedi.

Yellen, “Ancak, bunlar ekonomimizin rekabetçi ve verimli olması için gereken yatırımlar” ifadelerini de kullandı.

Gün içinde çark etti

Janet Yellen, ilerleyen saatlerde faiz artırımları gerekli olabileceğini söylediği açıklamasının yarattığı tepkileri yatıştıracak yeni açıklamalar yaptı.

Wall Street Journal CEO Konseyi’nde konuşan Yellen, enflasyonun ABD ekonomisi için bir problem olacağını öngörmediğini ve tedarik zincirlerindeki darboğazlar ile petrol fiyatlarının pandemi öncesi seviyelere toparlanmasına bağlı olarak fiyatlarda yaşanacak herhangi bir artışın geçici olacağını savundu.

Faiz artırımı konusundaki sözlerinin sorulduğu Yellen, ne bir faiz artırımı öngördüğünü ne de faiz artırımı yapılması tavsiye ettiğini belirti. Yellen, “Fed’in bağımsızlığını takdir eden biri varsa o da benim. Herhangi bir enflasyon problemi olacağını düşünmüyorum. Ama, bir problem olur ise Fed bunları düzelteceğine güvenilebilir” diye konuştu.

İlgili yazılar