Sendika Manşet

Yüzde 7’lik büyümeden işçiler pay alamadı; DİSK’ten çarpıcı rapor

DİSK-AR tarafından hazırlanan raporda, 2021’in ilk çeyreği için açıklanan yüzde 7’lik büyüme oranının ücretlere yansımadığı belirtildi. Raporda GSYH içinde işgücü ödemelerinin payı yüzde 39’dan yüzde 35,5’e gerilerken sermaye gelirlerinin yüzde 41,9’dan yüzde 45,8’e yükseldiğine dikkat çekildi.

DİSK-AR, işçilerin payındaki gerilemeyi görmek için ekonominin yüzde 7 büyüdüğü dönemin enflasyonunu ve büyümeyi birlikte ele almak gerekiyor. Dönemin büyüme oranı ile enflasyon oranı toplamı ile karşılaştırıldığında işgücü ödemelerindeki artışın oldukça sınırlı kaldığı görülüyor. İşgücü ödemeleri yıllık yüzde 16 artarken, resmi enflasyon (yüzde 17,1) ve büyüme (yüzde 7) oranlarının toplamı yüzde 24,1 oldu. Raporda, “Diğer bir ifadeyle işçi ücretleri bırakın büyümeden pay almayı, enflasyonun dahi altında kaldı. Enflasyon ve büyüme oranları karşısında işgücü ödemelerinin sınırlı kalması büyüme artışının ücretlilere yansıtılmadığını gösteriyor. Büyümenin ücretlere yansımasından söz etmek için ücretlerin genel olarak en az yüzde 24,1, sanayide ise yüzde 28,8 artması gerekiyordu” ifadelerine yer verildi.

TÜİK, GSYH 2021 1. çeyrek dönemine ilişkin bültende yer alan işgücü ödemelerine ilişkin oranlar da büyümenin ücretlere yansımadığını gösteriyor. TÜİK bültenine göre, emeğin (işgücü ödemelerinin) ulusal gelirden aldığı pay 2021’in ilk çeyreğinde 2020 ilk çeyreğine göre yüzde 39’dan yüzde 35,5’e gerilerken, aynı dönemde net işletme artığının payı yüzde 41,9’dan yüzde 45,8’e yükseldi. DİSK bu gelişmeyi, “Net işletme artığı sermaye gelirlerini ifade etmektedir. Böylece sermaye gelirleri artarken işgücü ödemeleri gerilemiştir. İşçiler daha fazla üretirken, büyüme pay alamamıştır” sözleriyle değerlendirdi.

İlgili yazılar