Eğitim Video

Z Kuşağının siyasete, özgürlüğe, geleceğe bakışı…

Röportaj / Sena Tufan

Uzun bir süredir gündemde olan Z kuşağı, 1996 yılından sonra doğan gençlere yapılan bir tanımlama. Özelikle son dönemde adından sıkça bahsettiren Z kuşağı, yaratıcı olmaları, eşitliklere karşı daha duyarlı olmaları, sosyal medyayı aktif kullanmaları ve hızlı öğrenmeleri gibi özellikleri ile öne çıkıyorlar. EkonomyTV olarak biz de, bu yıl Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğini kazanan Eren Güneş (19) ve 11. Sınıf öğrencisi Nisa Nur Özel (15) ile görüşerek, Z kuşağı hakkında sorular sorduk.   

Nisa Nur Özel:

“Eşitsizliklere karşı daha duyarlıyız”

Bir gününün nasıl geçtiğini anlatan 10. Sınıf öğrencisi Nisa Nur Özel, “Sabahları kendime vakit ayırmak için erken kalkıyorum. Kitap okuyup kahvaltı yapıyorum. Annem ve babam çalıştığı için ev işleri ile ilgilenmem gerekiyor. Sonra canlı derslerime katılıp spora gidiyorum” dedi. Diğer kuşaklardan ile aralarındaki en önemli farkı anlatan Özel, “Bizlerin haksızlıklara cevap veren bir kuşak olduğumuzu düşünüyorum. Büyüklerimize genellikle susmaları öğretilmiş. Ayrıca eşitliklere karşı da daha duyarlı olduğumuzu düşünüyorum” diye konuştu.

“Düzenim bozulur diye kaygılanıyorum”

Hayatını bir düzen içinde yaşadığını kaydeden Özel, “Beni mutlu eden şey genellikle uyku ve sessiz bir ortamdır. Kaygılandıran şey ise, hayatımı genellikle bir düzen içinde yaşıyorum. Bu düzenin bozulması ya da bozulacağını düşünmek bile beni kaygılandırıyor” ifadelerini kullandı. Özgürlük tanımını yapan Özel şunları ekledi: “Benim için; okuyabilmek, gezebilmek, öğrenebilmek, istediğin saatte dışarı çıkabilmek, birisini sevdiğin için öldürülmemek, ya da hemcinsinden hoşlandığın için kaygı yaşamamaktır.  

“Birden fazla yerde yaşamak isterim”

Farklı insanlar ve farklı kültürler görebilmek için gelecekte yurtdışında yaşamak istediğini anlatan Özel, “Gelecekte bir yerde değil bir çok yerde yaşamak istiyorum. Kanada, New York gibi yerlerde yaşamak istiyorum. Ama en çok Fethiye’de yaşamak istiyorum. İstanbul’daki hayat ile Fethiye’deki hayat, aynı ülkede olmasına rağmen çok farklı. İstanbul’da çok hızlı bir hayat yaşıyoruz.  Bunları deneyimleyip görmek istiyorum. Daha farklı kültürler öğrenmek için farklı ülkelerde yaşamak istiyorum ve bunun hayalini kurarak motive oluyorum” ifadelerini kullandı. Siyaseti çok yakından takip etmediğini ancak gözlemlerini anlatan Nisa Nur Özel, “Siyaseti çok takip etmiyorum ve bir siyasi kimlikte kendimi tanımlamıyorum. Ancak gözlemlediğim kadarıyla, siyasetçiler bir karar alırken bu ülkede yaşayan insanların da fikrini almıyorlar. Bu konuya önem verilmesi gerekir. Üzerine çok düşülmemesi gereken olaylar hakkında günlerce konuşulurken asıl konuşulması gereken konular unutuluyor” diye konuştu. Özel, gelecekte meslek seçimi yaparken ilgisi ve yeteneği olan alana göre seçim yapacağını anlatarak, “Bizim ülkemizde eğitimden ziyade öğretim söz konusu. Öğretimde öğrenmemizden ziyade sınav notlarımız baz alınıyor. İngilizce İç Mimarlık okumak istiyorum. Meslek seçimimi yaparken yapmayı sevdiğim ve yeteneğimin olduğu alanda yapmak istiyorum” dedi.

Para kullanımı ile ilgili görüşlerini paylaşan Özel, “Parayla aram iyi. Ancak gelecekte kağıt para kullanmayacağımızı düşünüyorum. Çünkü şuan bile para ile ilgili işleri telefondan ya da kartlar ile hallediyoruz” diye konuştu. İSTANBUL

İlgili yazılar