Finans Manşet Telekom

Ziraat Bankası 1.6 milyar dolar krediyi Turkcell’in eski patronu Mehmet Emin Karamehmet’e vermiş

Ziraat Bankası’nın Turkcell’in Virgin Adaları’ndaki şirketine verdiği ve uzun süre tahsil edemediği kredinin ayrıntıları netleşmeye başladı. Ziraat: “1.6 milyar doları Turkcell’e Türk ortaklığı sürsün diye verdik” demiş ve geçtiğimiz Ekim ayında tahsilatın yapıldığını açıklamıştı.

Wall Street Journal’ın Türkçe edisyonunun 2014’teki haberine göre (Yayınına daha sonra ara verdi) Ziraat Bankası, Turkcell’in o dönemki ana hissedarı Çukurova Holding’e 1.6 milyar dolar kredi kullandırarak şirketin kritik hisselerinin üzerindeki rehini kaldırmasını ve ülkenin en büyük mobil telefon operatörü Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ’deki kontrolü yeniden ele geçirmesini sağlaymayı hedeflemişti.

Anlaşmanın henüz kamuya açıklanmaması nedeniyle isminin verilmesini istemeyen kaynak, hükümetin ve düzenleme otoritelerinin özel bir finansman girişimine onay vermemesinin ardından Ankara merkezli Ziraat Bankası’nın krediyi sağlama kararı aldığını belirtmişti. Kredi verildiğinde, mahkeme kararına göre Çukurova’nın Alfa Group’a ödeme yapması için yalnızca beş gün kalmıştı.

Ekonomy.TV

İlgili yazılar