Enerji Hisse önerileri

Zorlu Enerji bilançosu 4. çeyrekte beklentilerin altında; “Hafif olumsuz” yorumu geldi

Zorlu Enerji bilançosu, piyasa beklentilerinin altında kaldı.

Zorlu Enerji bilançosu açıklandı. Zorlu Enerji, 2020’nin dördüncü çeyreğinde 0,3 milyon TL net kar açıkladı. Şirket 2019’un dördüncü çeyreğinde 72 milyon TL zarar açıklamıştı. 

Zorlu Enerji’nin açıkladığı net kar, piyasa beklentisi olan 30 milyon TL’nin altında kaldı. 

Zorlu’nun net satış gelirleri 2020’nin dördüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 12 düşüşle 2.391 milyar TL seviyesinde (piyasa beklentisi: 2.754 milyar TL) gerçekleşti. 

Zorlu Enerji bilançosu açıklandı…

Oyak Yatırım’a göre 2020’nin dördüncü çeyreğinde elektrik dağıtımında 497 milyon TL yatırım harcaması konsolide satış gelirlerini olumsuz etkiledi. 

FAVÖK 2020’nin dördüncü çeyreğinde 606 milyon TL oldu. Yıllık bazda yüzde 22 artış gösterdi. Net finansman giderinin 2020’nin dördüncü çeyreğinde 447 milyon TL seviyesinde gerçekleşmesi net kar rakamını olumsuz etkiledi. 

Şirketin net finansman borç/FAVÖK oranı 2020’de 5.6x seviyesine gerçekleşti (2019: 5.8x). 

Hisse yorumları:

Deniz Yatırım

“Önceki çeyrekte kaydedilen güçlü sonuçların ardından hem ciroda azalış, hem de faaliyet karlılığında azalış dikkat çekmektedir. 4Ç20 sonuçlarının hisse performansı üzerinde hafif olumsuz etki yapabileceğini düşünüyoruz.”

Oyak Yatırım

“Şirketin 2020’nin dördüncü çeyreğinde FAVÖK ve net kar rakamının piyasa beklentisinin altında kalması nedeniyle piyasanın sonuçlara tepkisinin negatif olmasını bekliyoruz.”

Ziraat Yatırım

“Sınırlı Negatif”

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar