Bilançolar Enerji Hisse önerileri

Zorlu Enerji sürpriz kâr açıkladı; Şeker ve Oyak Yatırım’dan fiyat tahmini…

Zorlu Enerji (ZOREN), üçüncü çeyrekte 34 milyon TL net kar açıkladı. Şirket geçen yılın aynı döneminde 2 8milyon TL zarar açıklamıştı. Zorlu’nun açıklamış olduğu net kar rakamı piyasa beklentisi olan 81 milyon TL net zarar rakamından daha iyi geldi. 

Şeker Yatırım’a göre şirketin artan net satış gelirleri ve FAVÖK rakamları net kar rakamının pozitif gelmesinde etkili oldu. Net satış gelirleri üçüncü çeyrekte yıllık bazda %13 artışla 2.109 milyon TL seviyesinde (piyasa: 1.866 milyon TL) gerçekleşti. Haziran ayından itibaren normalleşmeye geçilmesiyle elektrik ve doğalgaz tüketiminde toparlanma ve doların TL karşısında değer kazanmasının YEKDEM gelirlerine pozitif katkısı net satış gelirlerini olumlu etkiledi. FAVÖK rakamı üçüncü çeyrekte 651 milyon TL ile (Piyasa: 600 milyon TL) yıllık bazda % 29 artış gösterdi.

Hisse önerileri

Şeker Yatırım

Zorlu Enerji için hedef pay fiyatımızı 2.50 TL (2,20 TL’den) seviyesine revize ederken, TUT önerimizi koruyoruz. Şirket pay fiyatı yıl başından bu yana %60 yükselirken BİST-100’ün %55 üzerinde relatif performans sergiledi.

Oyak Yatırım

Sonuçların ardından yıl sonu FAVÖK ve net kar tahminlerimizi sırasıyla 2,414 milyon TL (önceki 2,200 milyon TL) ve 117 milyon TL’ye (önceki 85 milyon TL) yükselttik. Yeni hedef fiyatımız olan 2.75 TL/hisse (önceki 2.50 TL/hisse) %7 gibi sınırlı bir yükselme potansiyeli içerdiğinden dolayı Endekse Paralel Getiri tavsiyemizi koruyoruz.


UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar